orzel
Orzeł Wierzbica
Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 102
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/2 Skąd: Wierzbica
|
Wysłany: Nie 14:17, 02 Mar 2008 Temat postu: Historia klubu |
|
|
Pracownicy i dyrekcja cementowni w Wierzbicy w 1952 r. powołali do życia Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, które było zaczątkiem klubu sportowego "Orzeł". Boisko sportowe usytuowane zostało na terenie przyległym do cementowni. Działacze zgłosili do rozgrywek piłki nożnej drużynę seniorów, która występował w klasie C województwa kieleckiego. Drużyna w pierwszych latach rozgrywek występowała ze zmiennym szczęściem awansując do klasy B lub z niej spadając.
Na początku lat sześćdziesiątych po wzmocnieniu zespołu zawodnikami spoza Wierzbicy (Bolesław Kościelnik, Czesław Mizerski, bracia T. i K. Przybycieniowie, Janusz Ciapała, Stanisław Kucharczyk, Ryszard Gwarek, Roman Kiczka, A. Berowski, W. Kołowiec, J. Kasprowicz) drużyna umocniła się w klasie B.
W połowie lat sześćdziesiątych wielu młodych zawodników przeszło do drużyny seniorów (Leopold Czarnecki, R. Jarząbek, I. Hajduczyński, Marian Walas, M. Łukańczuk, Ryszard Bernadzikiewicz, Ireneusz Czubak, M. Kwietniewski i Waldemar Piątkowski). Trenerem drużyny został były zawodnik klubu Bolesław Kościelnik. Zespół zaczął osiągać coraz lepsze wyniki plasując się w górnych rejonach tabeli w klasie A. Koniec lat sześćdziesiątych i początek siedemdziesiątych wpłynął na rozwój sportu bardzo dodatnio, co dało się zauważyć w klubie. Działacze klubu, dyrekcja Cementowni "Przyjaźń" na czele z dyrektorem Janem Reszczykiem i dyrektorem Edwardem Więcaszkiem i dyrekcja Kombinatu Remontowo-Budowlanego Przemysłu Cementowo-Wapiennego i Gipsowego oraz Dyrekcja Zakładów Wyrobów Azbestowo-Cementowych przystąpili do budowy stadionu sportowego w sąsiedztwie osiedla robotniczego. Najpierw wybudowano budynek socjalny z pomieszczeniami dla gospodarza obiektu, szatniami dla gości i gospodarzy, z natryskami z ciepłą i zimną wodą, pokojem sędziowskim, świetlicą i pięcioma pokojami gościnnymi. Przedsięwzięcie ukończono w czerwcu 1972 roku. Na nowo oddanym obiekcie w inauguracyjnym spotkaniu zespół rozegrał spotkanie towarzyskie z drużyną I ligi bułgarskiej przegrywając 4:1 "Orzeł" grał w tym czasie w lidze okręgowej. Zespół w sezonach piłkarskich 1970-1974 plasował się w środkowych rejonach tabeli rozgrywek. Przełom dla klubu nastąpił w 1975 roku. Zespół zdobył mistrzostwo ligi okręgowej i przystąpił do rozgrywek barażowych z drużyną okręgu tarnobrzeskiego "Stal" Gorzyce. Wywalczyli następujący zawodnicy:
* Józef Antoniak - trener,
* Mirosław Łukańczuk - bramkarz,
* Tadeusz Kowalczyk - obrońca,
* Zbigniew Węgrzyn - obrońca,
* Zdzisław Bodo - obrońca,
* Jerzy Szych - obrońca,
* Krzysztof Wiatrak - obrońca,
* Leopold Czarnecki - napastnik,
* Jan Grabski - obrońca,
* Andrzej Ankurowski - bramkarz,
* Stefan Łękawski - obrońca,
* Leszek Grzybowski - pomocnik,
* Jerzy Giska - bramkarz,
* Grzegorz Owczarek - obrońca,
* Bogusław Pejs - pomocnik,
* Bogusław Jedynak - napastnik,
* Marek Ogorzałek - napastnik.
W sierpniu 1975 roku drużyna przystąpiła do rozgrywek w III lidze, gdzie przez trzy sezony radziła sobie nieźle plasując się w środkowych rejonach tabeli. W czerwcu 1978 r. drużyna spadła z III ligi i występowała w Lidze Międzywojewódzkiej (radomsko-kielecko-tarnobrzeskiej), gdzie w czerwcu 1980 roku na koniec sezonu zajęła piąte miejsce. W lipcu zrezygnował z pracy trenera Michał Maleńkiewicz oraz jego asystent Piotr Korczyński. Nowym trenerem drużyny został Jerzy Szych. Na przełomie stycznia i lutego 1981 r. na stanowisko trenera drużyny powołano Juranda Lubawego. W wiosennych rozgrywkach zespół uzyskał 11 punktów i spadł do Ligi Okręgowej. Zawodnicy do meczów przygotowywali się na obozach szkoleniowych w Janowcu, Kraśniku i Wąwale. W okresie tym w zespole "Orła" rozpoczął karierę najbardziej znany wychowanek klubu Jacek Zieliński. Grał w zespole w latach 1983-85. Następnie przeszedł do Igloopolu Dębica, skąd w 1992 roku trafił do Legii Warszawa. W 1996 roku debiutował w reprezentacji Polski. W sezonie 1988/1989 zespół spadł do ligi okręgowej, a w następnym sezonie wszedł do IV ligi. W kolejnym sezonie 1990/1991 nastąpił podział ligi okręgowej na dwie grupy po osiem zespołów w każdej. MZKS "Orzeł" Wierzbica znalazł się w I grupie z zespołami "Pilica" Nowe Miasto, Radomiak II, Pilica B, Pilica W, Mazowsze, Gerlach i Blask.
W sezonie 1993/1994 znowu utworzono czwartą ligę. Mimo usilnych starań KS "Orzeł" Wierzbica nie zdołał awansować do niej, ponieważ przyjęła tylko osiem pierwszych zespołów z tabeli, a "Orzeł" plasował się na dziewiątej pozycji. W tym sezonie dokonano również zmiany trenera. Nowym szkoleniowcem drużyny został były bramkarz Andrzej Ankurowski. Dotychczasowy trener, Krzysztof Witarski, zajął się szkoleniem młodzieży. Juniorzy trenowali pod okiem Krzysztofa Witarskiego i w tym sezonie zajęli drugie miejsce w tabeli rozgrywek. Obydwaj trenerzy przekazywali zawodnikom doświadczenia nabyte w przeszłości, kiedy sami występowali na ligowych boiskach i udało się im stworzyć silny zespół. W sezonie 1994/1995 seniorzy "Orła" awansowali do IV ligi, zajmując w następnym sezonie miejsce w środku tabeli. Od stycznia 1996 roku trenera Andrzeja Ankurowskiego zastąpił J. Leszczyński. Pod jego bacznym okiem zespół ostatecznie uplasował się na ósmej pozycji w tabeli. We wrześniu 1996 roku zginął w wypadku prezes Cementowni Wierzbica. Sytuacja klubu uległa pogorszeniu, ponieważ była ona głównym sponsorem. W styczniu 1997 roku z pracy w "Orle" zrezygnował J. Leszczyński i odszedł do "Pilicy" Białobrzegi. Na jego miejsce przyszedł W. Miłkowski i chłopcy w sezonie zajęli czwarte miejsce w tabeli rozgrywek. W kolejnym sezonie 1997/1998 zespół poprowadził Krzysztof Witarski i "Orzeł" spadł na jedenaste miejsce w tabeli. We wrześniu 1998 roku odbyły się dwa mecze towarzyskie. Spotkali się seniorzy "Orła" Wierzbica i "Staru" Starachowice. Gospodarze to spotkanie wygrali 6:4. Gole zdobyli: Leopold Czarnecki - 4 i po jednym Krzysztof Witarski i Adam Mosioł. Po meczu odbyły się rzuty karne zakończone remisem 4:4. Drugi mecz o charakterze charytatywnym piłkarze zagrali dla ciężko chorego kolegi klubowego Marka Ogorzałka. Na boisku nie zabrakło zawodników z kadry województwa radomskiego. Dopisali zarówno zawodnicy, jak i kibice, nie zabrakło pierwszoligowców. Zebrane fundusze przekazano na ręce byłego zawodnika KS "Orła" Wierzbica. W czerwcu 1999 roku odbyły się mistrzostwa szkół podstawowych w piłce nożnej. Drużyna z Wierzbicy zajęła I miejsce i reprezentowała nasz region w I Igrzyskach Województwa Mazowieckiego.
W styczniu 2002 roku odbyło się podsumowanie roku sportowego 2001 z udziałem władz gminy Wierzbica. Podczas spotkania zainaugurowano obchody pięćdziesięciolecia Ludowego Klubu Sportowego "Orzeł" Wierzbica. Jeszcze w tym samym miesiącu prezes klubu Henryk Sitkowski powołał Komitet Organizacyjny Obchodów 50-lecia LKS "Orzeł" Wierzbica. Przewodniczącym komitetu został Adam Mosioł, w pracy pomagali mu wszyscy członkowie zarządu. Uroczyste obchody odbyły się we wrześniu 2002 roku. Komitet organizacyjny na ten szczególny dzień przygotował wiele atrakcji. Zaproszono do udziału w turnieju piłki nożnej KSZO Ostrowiec (I liga), Mazowsze Grójec (III liga). Festyn rozpoczął się o godzinie 14 przy wypełnionych po brzegi trybunach. Publiczność nie mogła narzekać na brak emocji sportowych. Wyniki Turnieju:
"Orzeł" Wierzbica - KSZO Ostrowiec 0:3
bramki: Sokołowski, Krawiec, Pietrasiak
KSZO Ostrowiec - Mazowsze Grójec 0:1
bramka: Żelazowski
Mazowsze Grójec - "Orzeł" Wierzbica 2:0
bramki: Jaskólski x 2
Po zakończeniu zmagań na boisku licznie zgromadzonych mieszkańców Wierzbicy rozbawił do łez Kabaret "Pigwa" z niezrównanym Bronisławem Opałką na czele. Feta trwała do późnych godzin wieczornych.
Zapasy
W 1978 roku w "Orle" powołano do życia drugą obok piłki nożnej sekcję � zapasy. Jej założycielem był znany w radomskim środowisku szkoleniowiec Stefan Zawisza. Oprócz niego w rozwój sekcji swój wkład wnieśli: Leszek Bieniaszewski, Artur Kubiś i Marian Osiński. Pierwsze zajęcia sekcji odbywały się w kinie "Venus" działającym przy cementowni. W sali kinowej zapaśnicy rozkładali maty i trenowali. W ciągu dwóch lat wybudowano halę sportową przeznaczoną dla zapaśników - "Pilawę". Od 1980 roku młodzi zawodnicy regularnie trenują w niej zapasy. Pasmo sukcesów dla sekcji zapaśniczej rozpoczęło się od 1980 roku, kiedy to Zbigniew Jaworski zdobył złoty medal w Mistrzostwach Polski. Zapaśnicy trenują w stylu klasycznym i wolnym. Wychowankowie sekcji uczestniczą w sportowych obozach szkoleniowych i biorą udział w zapaśniczych zawodach regionalnych, ogólnokrajowych i międzynarodowych. W 1992 roku w sekcji zapaśniczej trenowało 150 dzieci i młodzieży. Dużego wsparcia klubowi udzieliła Cementownia "Wierzbica", która była związana z "Orłem" od początku jego istnienia. Dużą stratą dla klubu było odejście długoletniego trenera Mariana Osińskiego w 1997 roku. Zrezygnował z etatu szkoleniowca w "Orle" i przeszedł do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Radomiu, która powstała przy Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu. W klubie, w 1992 roku utworzono żeńską sekcję zapaśniczą. Do dnia dzisiejszego cieszy się popularnością wśród młodych dziewcząt. Tak jak chłopcy mogą poszczycić się sukcesami. Do grona najlepszych należały Urszula Osińska, Dagmara Kita i Kinga Giezgała, która w 1998 r. w Pucharze Świata Kobiet, w Norwegii wywalczyła II miejsce. Do 1998 r. zapaśnicy i zapaśniczki "Orła" Wierzbica ponad siedemdziesiąt razy stawali na podium, z czego aż 32 razy na najwyższym stopniu. Do 2002 roku zawodnicy "Orła" zdobyli łącznie 150 medali Mistrzostw Polski, a w okresie prezesury Henryka Sitkowskiego 23 o randze ogólnokrajowej. W latach osiemdziesiątych w "Orle" obok piłki nożnej i zapasów została zorganizowana sekcja lekkoatletyczna, w której biegi trenowali chłopcy i dziewczęta. Trenerem sekcji został Paweł Boduła. Okres świetności przypadł na lata 1986 -1988. W swoich szeregach miała dwóch najlepszych juniorów w Polsce: Alfreda Mosioła i Tomasza Bralewskiego. Obecnie w klubie działają dwie sekcje - piłka nożna i zapasy. Pierwsza sekcja skupia około 100 zawodników grających w pięciu kategoriach wiekowych: seniorach, juniorach, trampkarzach starszych i młodszych oraz żakach. Niesłabnącą popularnością cieszą się nadal zapasy, zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. W sekcji trenuje około 150 zawodników w trzech kategoriach wiekowych: juniorzy, kadeci i młodzicy.
Trenerzy sekcji zapaśniczej od 1978 roku, kolejno:
* Stefan Zawisza
* Leszek Bieniaszewski
* Marek Chodakowski
* Franciszek Sadal
* Marian Osiński
* Artur Kubiś
* Rafał Tuzimek
* Mirosław Piskorz
* Bogdan Rywacki
Trenerzy sekcji piłki nożnej:
* Bolesław Kościelnik
* Józef Antoniak
* Marian Niedźwiecki
* Michał Maleńki
* Jurand Lubawy
* Piotr Korczyński
* Tadeusz Kowalski
* Andrzej Gruszczyński
* Zbigniew Sigmund
* Jerzy Giska
* Jerzy Ankurowski
* Wojciech Miłkowski
* Jerzy Leszczyński
* Krzysztof Witarski
Trener sekcji lekkoatletyki:
* Paweł Boduła
Prezesi Ludowego Klubu Sportowego "Orzeł":
* Anna Skalicka
* Jan Bodzioch
* Edward Więcaszek
* Jan Reszczyk
* Otto Gleich
* Janusz Zych
* Bartłomiej Chodnikiewicz
* Janusz Ciapała
* Jan Grabski
* Adam Mosioł
* Henryk Sitkowski
* Adam Mosioł
Zrodlo: wierzbica.pl
Post został pochwalony 0 razy
|
|